Departman Yönetimi

Departman yönetimi

Özellikler > Departman Yönetimi

Departman Yönetmi

Departman yönetimi kategorisiyle markalarınıza ait tüm iç departmanların yönetimini tek bir ekran üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Markanıza ait iç departmanlar için istediğiniz personel bazlı dağıtımı yapabilirsiniz. Örneğin 20 personeliniz varsa konuları bütün personellerin görmesi/incelemesi gerekmiyor. Departman yönetimi özelliğiyle tüm konuları yalnızca sizin yetki verdiğiniz personel görüntüleyebilir.

Departman Yönetimi Nedir?

Günümüzde işletmeler, şirketin devamlılığını sağlayan, değerini artıran ve başarıya ulaşmasına ön ayak olan çalışanlarının faaliyetlerini düzenlemeye yönelik yazılımlara ihtiyaç duymaktadır. Gerek iş hacimlerinin büyümesi gerekse ekiplerinin genişlemesi gibi etkenler, çalışma süreçlerini zorlaştırdığı gibi aksamasına da yol açmaktadır. Bunun önüne geçebilecek bir yazılım edinen ve markalarını entegre eden işletmeler ise verimliliklerini artırırken çalışanlarının faaliyetlerini de düzenleyebilmektedir.

Nildesk, bir şirketin yapı taşlarını oluşturan departmanlara ayrı ayrı görev ataması yapabilmenizi mümkün kılan departman yönetimi ile sorunlarınıza çözüm üretmektedir. Öyle ki bu yazılım sayesinde uygulamanın ana ekranında, tek bir panel üzerinde departmanları takip edebilmeniz mümkündür. Hangi departmana hangi görevin atanacağı, açık veya önemli taleplerin takibi, departmanların ve çalışanların performanslarının ölçümü; departman yönetimi paneliyle oldukça kolaydır. Müşterilerin taleplerinin bütün departmanları ilgilendiremeyeceği göz önünde bulundurulduğunda Nildesk’in sizlerin problemlerini ele alarak tasarladığı ve hizmetinize sunduğu yazılımının etkileri net bir biçimde anlaşılmaktadır.

Departman Yönetimi Kullanmanın Önemi

İşletmeniz için henüz bir destek yazılımı edinmediyseniz departman yönetimi başta olmak üzere çeşitli özelliklere neden ihtiyacınız olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Oysaki küçük çaplı veya büyük çaplı olması fark etmeksizin tüm işletmelerin dijital destek yazılımlarını aktif olarak kullanması ve verimliliklerini arttırmaları beklenmektedir. Nihayetinde departman ve çalışan özelinde durum takibi ve performans ölçümü yapılması giderek zorlaşmakta ve zaman yönetimini olumsuz etkilemektedir. Peki, departman yönetimi kullanmanın önemi nedir?

1. Talep Atama

Nildesk ile işletmenize gelen müşteri taleplerini uygun departmanlara hızla iletebilirsiniz. Böylelikle yalnızca taleple ilgili departmanın konuyu çözümlemesini sağlayacak müşterilerinize hızla geri dönüş yaptığınız için memnuniyet oranlarınızı artıracaksınız. Çalışanların verimliliğine de olumlu yönde katkıda bulunan talep atama özelliği sayesinde zamanınızı daha iyi yönetebilecek ve küçük ayrıntılara takılmadan talepleri kısa sürede çözüme kavuşturacaksınız.

2. Önem Sırasına Uygun Talep Değerlendirme

Bazı durumlarda müşterilerin taleplerine acilen cevap verilmesi ve sorunlarına çözüm üretilmesi gerekmektedir. Departman yönetimi tam da bu noktada devreye girmekte, önem sırasına göre listelediği talepleri hızla cevaplamanızı mümkün kılmaktadır. Zira departman özelinde atanan müşteri talepleri ana sayfada tek bir panel üzerinden görüntülenebilmekte, birkaç “tık” ile detaylarına ulaşılabilmektedir.

3. Departman Performans Analizi

Nildesk, departman özelinde performans analizinin öneminin farkındadır. Bir departmanın tek tek çalışanları üzerinden değil de genel bir değerlendirmesinin yapılması gerektiğinde departman yönetimi isteklerinize hızla yanıt verecektir. İlgili sekmeye giriş yaptığınız anda tek bir panelde sizlere sunulan departmanlara tıkladığınız anda performans analizinde kullanabileceğiniz verilere ulaşmanız mümkündür. Dilerseniz tek tek veriler üzerinden dilerseniz de departman rapor grafiğini inceleyerek performans analizini sonuçlandırabilirsiniz.

4. Departmana Ait Konuların Takibi

Departman yönetimi yazılımını kullanarak farklı departmanlara atadığınız konuları takip etmeniz gerekir. Bu işlemi tek bir panel üzerinden yürütmek istediğinizde rahatlıkla Nildesk’e başvurabilirsiniz. Departmana ait çözülmüş / çözülmemiş konu sayısı, beklemede veya işlemde olan konu sayısı, öncelikli konu sayısı ve departmana ait konuların sayısı gibi detaylara, ilgili kategoriden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz analizi kolaylaştırmak adına verileri, tek bir “tık” ile rapor grafiği biçiminde de görüntüleyebilirsiniz.

Neden Nildesk’i Tercih Etmeliyim?

Nildesk, her işletmenin kullanımına uygun olacak biçimde tasarlanmıştır. Anlaşılır açıklamaları ve ilgi çekici ara yüzü sayesinde kısa süre içerisinde kullanmaya başlanabilir. Rakip firmalarda bulamayacağınız paket içerikleriyle en temelden en ileri paketlere kadar özenle hazırlanmıştır. Zira departman yönetimi gibi bir işletmenin verimlilik ve zaman yönetimi esaslarını belirleyen özelliklerine tüm paket seçeneklerinden ulaşılabilir.

Eğer siz de iç departmanlarınızın görevlerini düzenlemek, müşteri ilişkilerinizi güçlendirmek, iş hacminizi genişletmek istiyorsanız Nildesk tam da size göre! Tüm özelliklerinin açık olduğu 14 günlük ücretsiz deneme sürecini talep ederek departman yönetimi başta olmak üzere ihtiyacınız olacak yazılımları deneyimleyebilirsiniz. Demo yazılımın süresinin dolmasıyla birlikte dilediğiniz paketi edinebilir, seçtiğiniz paketin özelliklerinden faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Kaliteli Bir Nildesk Deneyimine Hazır Mısınız?

İşletmenizi başarıya ulaştıracak Nildesk talep yönetimi çözümleri için bize ulaşın.

BİZE ULAŞIN

Esentepe, Haberler Sokak NO:13, 34394 Şişli, İstanbul
+902126124455

BİZİ TAKİP EDİN